افزایش آمار خیانت زناشویی

زنانه‌تر شدن الگوی خیانت در ایران

مربوط به دسته: مطالب مهم

ارسال در: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ نویسنده: سردبیر

خیانت در زناشویی یکی از پدیده‌های رایج در سراسر دنیاست که در سال‌های گذشته بر آمار آن افزوده شده است. بررسی خیانت به عنوان یک چالش آماری یا پدیده اجتماعی نیازمند بررسی چند جانبه رفتارهای فرهنگی و اجتماعی در هر بافت فرهنگی خاص است. اما آمارها در سراسر جهان حاکی از تغییر در الگوهای زندگی افراد و به طبع تاثیر گذاشتن بر روابط انسانی است.

مطابق آمارها، در آمریکا حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد افراد متأهل در مرحله‌ای از زندگی مشترک‌شان خیانت می‌کنند. همین‌طور تحقیقات نشان داده است که درصد بالای خیانت در زندگی مشترک در زوج‌های زیر ۳۰ سال اتفاق می‌افتد و دلیل آن هم پیدا کردن شانس‌های بهتر در زندگی است و دلیل دیگر، عادت کردن به داشتن چند شریک جنسی است.

در طول دهه‌های گذشته در کشورهای مختلف دنیا جهشی عظیم در روابط زناشویی و مساله خیانت صورت گرفته است. در تحقیق صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا در سال ۱۹۹۸، حدود ۲۴ درصد از مردان و حدود ۱۴درصد از زنان تجربه رابطه جنسی خارج از ازدواج را داشته اند، اما همین ارقام در ۱۰ سال گذشته به صورت صعودی بالاتر رفته است.

با وجود این‌که به دلیل محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه‌ی ایران آمار دقیقی از میزان خیانت زناشویی در دسترس نیست، اما شواهدی مبنی بر افزایش آمار خیانت در میان زن و شوهرهای ایرانی وجود دارد. در واقع می‌توان گفت بسیاری از طلاق‌ها به دلیل مسئله‌ی خیانت زناشویی صورت می‌گیرد.

در شرایط امروز ایران، به دلیل تغییرات فرهنگی، مردان و زنان ایرانی پیش از ازدواج روابط دوستی با جنس مخالف را تجربه می‌کنند. این روابط، برای مردان بسیار بیشتر از زنان است. به همین دلیل، خیانت در زناشویی بیشتر از سوی مردان رخ می‌دهد تا از سوی زنان. اما به نظر می‌رسد در سال‌ها اخیر، خیانت زناشویی زنانه‌تر شده است. یکی از دلایل این مسئله، شکستن الگوهای سنتی پیرامون لذت جنسی برای مرد و زن است. در الگوی سنتی، اگرچه مرد می‌تواند در کنار ازدواج از لذت‌های جنسی متنوع‌تری برخوردار شود، اما زن باید به خانواده پای‌بند بماند و لذت جنسی‌اش به رابطه با همسر محدود شود. در شرایط حاضر، به نظر می‌رسد به دلیل تغییر سبک زندگی، این الگو در حال فروریختن است و زنان خواستار تنوع‌طلبی جنسی بیشتری هستند. در کنار این امر، تضاد میان غلبه‌ی نگاه سنتی به جایگاه زن در خانواده و شکسته شدن ذهنیت‌های سنتی در ذهن زنان، گرایش زنان به شکستن نرم‌های اجتماعی را آسان‌تر می‌کند.