روز «مترو بدون شلوار» در اروپا

مربوط به دسته: جامعه‌شناسی تصویری

ارسال در: ۲۰ دی ۱۳۹۶ نویسنده: سردبیر

این روز، رویدادی سالانه است که در آن افراد به صورت داوطلبانه در ملاء عام شلوار (و دامن) نمی‌پوشند و با لباس زیر بیرون می‌آیند. این روز، هر ساله در اوایل ژانویه برگزار می‌شود و با وجود سرمای هوا، صدها اروپایی در این روز بدون شلوار در متروهای کپنهاگ، پراگ، لیسبون، لندن، زوریخ و برلین پرسه می‌زنند.

خالق این روز، گروهی موسوم به «بداهه پردازی در هر کجا» است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ دست به این اقدام زد. کار این گروه بیشتر خلق صحنه‌های جنجالی در امکان عمومی است و شعارشان این است: «اوضاع را به هم می‌ریزیم، معرکه می‌گیریم، جنجال به پا می‌کنیم.»

اولین بار که این رویداد در نیویورک برگزار شد، فقط هفت نفر در آن شرکت کردند. به تدریج هر سال به تعداد شرکت‌کنندگان اضافه شد. به‌طوریکه در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱۵۰ نفر از مردم شهر نیویورک بدون شلوار وارد متروهای شهر شدند. صحنه های مشابه در برلین هم دیده شد وسازمان‌دهندگان محلی خبر از شرکت کردن حدود ۷۰ نفر در این واقعه دادند که اغلب با واکنش مثبت مسافران دیگر روبرو شدند.

شرکت کنندگان و شاهدان دیگر عکس های خود را تحت هشتگ #NoTrousersTubeRide به اشتراک گذاشته‌اند. آنها می‌گویند: «بعضی‌ها جویای حالمان شدند و بعضی‌ها هم به ما گفتند که بیرون آمدن در این هوای سرد بدون شلوار، خیلی شجاعت می‌خواهد. اما در کل خیلی به ما خوش گذشت».

این رویداد در رسانه‌های داخلی ایران نیز بازتاب قابل توجهی داشت.